plik foto id: 1402000023

Budżet Obywatelski - Archiwum 2020

TBO/01/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Dron do badania zanieczyszczeń powietrza i walki ze smogiem - WYCOFANY (nie podlega głosowaniu)

Uwzględniono specjalne szkolenia dla obsługi i gwarancję dotyczące działania urządzenia.

TBO/02/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Trasa sportowo-rekreacyjna drogą przez Borkowiznę do siedlisk przyrodniczych

Dzielnica jest obszarem historycznym z uwagi na znaleziska archeologiczne. Niezbędnym działaniem jest poprawa warunków na drodze ul. Torowej poprzez kontynuację utwardzenia drogi płytami betonowymi do granic miasta oraz zamontowanie ławek, które pozwolą osobom starszym odpocząć podczas pieszych wędrówek.Projekt przeznaczony jest nie tylko dla zamieszkujących tę dzielnicę, ale także z myślą o osobach starszych, które coraz częściej korzystają z pieszych wędrówek „Nordic Walking” oraz dla rodzinnych przejażdżek rowerowych gwarantujących spokój i ciszę na peryferiach miasta, gdzie daleko jest do przystanku, daleko do centrum, a blisko jednak do Pilicy tętniącej swoim własnym nieco innym trybem.

Szacunkowy koszt: 398 000.00 zł

TBO/03/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Przez zabawę i ruch do wiedzy

Gimnazjum nr 3 od dnia 1 września 2017 roku stało się Szkołą Podstawową nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10. W związku z tym istnieje konieczność dostosowania placówki do potrzeb uczących się tu młodszych uczniów z klas 1-3. Budowa placu zabaw sprawi, że młodsze dzieci będą mogły w sposób aktywny i urozmaicony spędzać czas w szkole. Posiadanie przez szkołę takich urządzeń ułatwi promocję aktywnego i zdrowego stylu życia, wesprze rozwój ruchowy dzieci, uatrakcyjni zabawy na powietrzu oraz będzie stanowić jeden z elementów ułatwiających szeroko pojętą integrację. Plac zabaw będzie wykonany z trwałych, atestowanych, bezpiecznych dla zdrowia i życia dzieci materiałów. Przestrzeń będzie ogrodzona i w pełni urządzona wraz z infrastrukturą pomocniczą: ławeczki, wieszaczki na ubrania, kosze na śmieci. Podłoże wyłożone będzie bezpieczną nawierzchnią amortyzującą upadki i zapobiegającą urazom. W celu bezpieczeństwa oraz ograniczenia ewentualnych aktów wandalizmu teren będzie objęty monitoringiem szkolnym. Wielofunkcyjny zestaw zabawowy w kształcie żaglowca posiada 6 masztów o różnych wysokościach, do których zamocowano zwinięte żagle, na 3 masztach znajdują się flagi. Podesty żaglowca są na różnych wysokościach. Na podeście kapitańskim są dwa obrotowe koła sterowe. Z pomostu kapitańskiego można zjechać ślizgiem rurowym wykonanym ze stali nierdzewnej. Na pomost kapitański można dostać się po dwóch trapezowych drabinkach linowych lub z niższych pomostów po małej pionowej ściance wyposażonej w kamienie wspinaczkowe. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w ślizg ze stali nierdzewnej ze ściankami z polietylenu oraz w cztery przejścia rurowe. W przedniej części dziobowej zamocowano grę w kółko i krzyżyk oraz ścianki funkcyjne z ruchomymi motylkami, obrotową spiralą oraz wiszącymi figurami geometrycznymi umieszczanymi w otworach o odpowiednim kształcie. Dziób żaglowca wykonany jest z wygiętej rury zakończony ornamentem w kształcie delfina. Do dziobu zamocowano skośną sieć pozwalającą na wejście. W środkowej części statku zamocowano przejście łączące pomosty w kształcie krzyża z siatki linowej. Na podesty prowadzą wejścia w postaci dwóch skośnych drabinek, łukowej drabinki linowej osadzonej na ramie z rur ze stali nierdzewnej, dwóch pionowych ścianek wspinaczkowych oraz dwóch wejść po pojedynczych poprzeczkach z rur ze stali nierdzewnej. Na chodniku wewnętrznym z kostki brukowej planuje się wykonanie plansz do gry np. w klasy, twister itp.

Szacunkowy koszt: 199 600.00 zł

TBO/04/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie, albo my wygramy, albo oni

Wobec powyższego jednym z wniosków wpisujących się w poprawę infrastruktury stadionu jest zakup czterech wiat dla 13 zawodników, trybun oraz piłkochwytów na bocznym boisku i montaż monitoringu na obiekcie.

Szacunkowy koszt: 158 000.00 zł

TBO/05/2020

Charakter / rodzaj projektu: społeczny

Tomaszowski Fundusz Małych Grantów

Fundusz grantów dla grup nieformalnych wynosić będzie do 26.000,00 zł.Procedura zgłaszania i wyboru inicjatyw będzie miała charakter otwartego konkursu do wyczerpania środków, z zastrzeżeniem, że rozliczenie środków powinno nastąpić do końca danego roku kalendarzowego. Fundusz Małych Grantów może zostać zlecony operatorowi, tj. organizacji pozarządowej stanowiącej podmiot do obsługi całego procesu udzielania wsparcia w ww. formie. Pomocniczą rolę w całym przedsięwzięciu może pełnić Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego, która będzie miała prawo przedstawić rekomendacje i opinie operatorowi, co do wyboru projektów do realizacji.Fundusz mikrograntów działać będzie w oparciu o regulamin.

Szacunkowy koszt: 26 000.00 zł

TBO/06/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Plac zabaw przy Przedszkolu nr 20, ul. Sikorskiego 6 A

Obecny plac zabaw jest w znacznej mierze zniszczony. Realizacja projektu umożliwi dzieciom atrakcyjne i aktywne spędzenie czasu na powietrzu podczas pobytu w przedszkolu oraz dzieciom i ich rodzinom z pobliskiego osiedla. Wpłynie pozytywnie na rozwój sprawności i koordynacji ruchowej dzieci, uatrakcyjni czas spędzony w placówce. Urządzenia będą znajdowały się na nawierzchni poliuretanowej, która zwiększy bezpieczeństwo dzieci oraz funkcjonalność placu. Elementy placu zabaw będą atestowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. System monitoringu z zamontowanymI kamerami zwiększy bezpieczeństwo bawiących się dzieci oraz wyeliminuje zniszczenia powodowane przez osoby niewłaściwie korzystające z obiektu. Plac zabaw będzie dostępny dla innych użytkowników i stanie się miejscem integracji środowiska.

Szacunkowy koszt: 145 840.00 zł

TBO/07/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. Polnej 10, 12, 14, 14A, Jerozolimska 11/15 wraz z zagospodarowaniem terenu

Ponadto projekt przewiduje zagospodarowanie terenu pomiędzy blokami w celu uzyskania przestrzeni rekreacyjno - wypoczynkowej zarówno dla dzieci, jak i dla osób w podeszłym wieku. Należy nadmienić, iż osiedle leży w centrum miasta przy jego głównych ulicach i brakuje przestrzeni dla mieszkańców.

Szacunkowy koszt: 440 000.00 zł

TBO/08/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Centrum sportowo-rekreacyjne AKTYWNA DWUNASTKA – rozbudowa zaplecza sportowego wokół boisk - I etap

Z profesjonalnej bieżni będą mogły korzystać rodziny wielopokoleniowe, osoby początkujące i sportowo zaawansowane. W przyszłości przewiduje się rozbudowanie kompleksu o elementy rekreacyjno – wypoczynkowe dla dzieci i dorosłych, w skład którego wejdą: szatnia, 10-stanowiskowa siłownia zewnętrzna, zestaw street Workout, ławki rekreacyjne, stoły z szachownicą i do tenisa stołowego oraz zjazd linowy. Powstanie zaplecza lekkoatletycznego, a w przyszłości jego rozbudowa będzie pożądanym wzbogaceniem oferty edukacyjnej dla uczniów szkoły. Kompleks sportowy z istniejącymi już boiskami do gier zespołowych będzie stanowił doskonałe miejsce do popularyzacji aktywnej rekreacji i wypoczynku wśród mieszkańców miasta. W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz ograniczenia aktów wandalizmu teren będzie objęty monitoringiem szkolnym (rozbudowa już istniejącego).

Szacunkowy koszt: 913 100.00 zł

TBO/09/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Siłownia zewnętrzna i ścianki wspinaczkowe na Baśniowej

Buldering jest jedną z dyscyplin wspinaczkowych, polegającą na wspinaniu się do wysokości 3-4 m, bez użycia specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. Podczas bulderingu wspinasz się niemal tuż nad ziemią. Wspinaczka na takich ściankach zapewnia możliwość treningu dla początkujących i doświadczonych wspinaczy oraz daje możliwość rekreacji amatorom nie mającym dotychczasowo żadnej styczności ze wspinaniem. Pozostałe elementy projektu dadzą możliwość aktywnego spędzania czasu i poprawy kondycji fizycznej. Każdy niezależnie od wieku i umiejętności może odnaleźć w tym miejscu znakomitą zabawę.

Szacunkowy koszt: 296 200.00 zł

TBO/10/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Utwardzenie przejścia/ścieżki pieszej miedzy ul. Piaskową i ul. Główną - NEGATYWNIE ZWERYFIKOWANY (nie podlega głosowaniu)

Z przejścia tego korzystają nie tylko mieszkańcy okolicy, w której się ono znajduje, ale także mieszkańcy wybierający się na spacer, czy wycieczkę rowerową do Spały i Inowłodza oraz pracownicy zmierzający do pracy w okolicznych firmach. W samym Megatech pracuje około 700 pracowników. Dlatego jest to projekt ważny nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla mieszkańców z różnych części Tomaszowa. Ponieważ przejście jest częścią trasy rekreacyjnej do Spały i przebiega w pobliżu istniejącego placu zabaw przy ulicy Piaskowej, to projekt ten zawiera uzupełnienie elementów siłowni i zabawek na istniejącym placu zabaw oraz naprawę otaczającego wspomniany plac zabaw ogrodzenia.

TBO/11/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

HAUpark - park zabaw z psami

„HAUpark” będzie miejscem zamkniętym, ogrodzonym płotem panelowym w wys. 150 cm. Z dwoma bezpiecznymi wejściami/wyjściami. Osoby w nim przebywające zobligowane będą do przestrzegania regulaminu. Wyposażenie „HAUparku” wykonane będzie z materiałów ograniczających do niezbędnego minimum zabiegi konserwacyjne. Będą trwałe i wytrzymałe.

Szacunkowy koszt: 74 600.00 zł

TBO/12/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Od świtu do zmierzchu w Szkole Podstawowej nr 14 - NEGATYWNIE ZWERYFIKOWANIU (nie podlega głosowaniu)

Zaplanowano plac zabaw wyposażony w nowoczesne bezpieczne urządzenia do zabawy dla najmłodszych, elementy siłowni zewnętrznej, gry podwórkowe na wybiegu szkolnym, stoły do tenisa, stoły z grami logicznymi. Zainstalowane przyrządy zapewnią wypoczynek i świetną zabawę na świeżym powietrzu, który będzie sprzyjał pracy układu nerwowego, gdyż zabawa i ruch dostarczają wielu bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Elementy siłowni zewnętrznej wpłyną pozytywnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników, zachęcą rodziców do wspólnego spędzania czasu z własnymi dziećmi. Zagospodarowane miejsce będzie pełniło bardzo ważną rolę w życiu szkoły, zachęci do aktywności fizycznej, pozwoli na przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu wolnego. Bezpieczeństwo zapewni pełne ogrodzenie terenu szkolnego oraz zamontowana kamera.

TBO/13/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

ZIELONO MI! – wertykalne przystanki i ławki solarne jako element małej architektury w przestrzeni miejskiej

Temperatura na przystankach wertykalnych może zostać obniżona nawet o 7oC w stosunku do przystanków tradycyjnych. Może to mieć znaczący wpływ na samopoczucie zwłaszcza osób starszych, które najczęściej korzystają z komunikacji zbiorowej. Dachy przystanków oraz jego boki zabezpieczone zostaną różnorodną roślinnością, która w zależności od pory roku doda także kolorytu zagospodarowanej w ten sposób przestrzeni miejskiej. Podświetlany LED – owo przystanek i city-light wkomponowany w jego przestrzeń posłuży do umieszczenia informacji o środowisku. Ukłonem w stronę ludzi młodych będzie ustawienie ławek zasilanych przez instalacje solarne. Przy takiej ławce (niewymagającej dodatkowego zasilania) będzie można doładować telefon, i inne urządzenia, ponieważ ławki będą wyposażone w wejścia USB oraz stacje do ładowania bezprzewodowego (indukcyjne). Ławki mogą być także zaopatrzone w stojaki rowerowe. Poniżej zdjęcia poglądowe.

Szacunkowy koszt: 350 000.00 zł

TBO/14/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

SPORTOWO-REKREACYJNY ZAKĄTEK – plac zabaw dla małych i dużych

„Sportowo-rekreacyjny zakątek – plac zabaw dla małych i dużych” to miejsce, gdzie zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9, jak i mieszkańcy sąsiadujących osiedli, będą mogli aktywnie spędzić czas wolny. Zaplanowane wyposażenie zagwarantuje atrakcje dla małych i dużych. Elementy placu zabaw pozwolą najmłodszym podnieść sprawność fizyczną, zewnętrzne stoły do tenisa pozwolą młodzieży oderwać się od komputera, a część rekreacyjna pozwoli dorosłym spędzić czas na świeżym powietrzu.

Szacunkowy koszt: 181 500.00 zł

TBO/15/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Przystosowanie parku Michałówek do potrzeb najmłodszych i najstarszych mieszkańców dzielnicy

Niniejszy projekt poprawi atrakcyjność parku i pozwoli na integrację dzieci i rodzin w tej części miasta. Stworzenie atrakcyjnego placu zabaw pozwoli dzieciom bezpiecznie spędzić czas na świeżym powietrzu, nawiązać nowe znajomości, zdobyć nowe umiejętności i przede wszystkim da radość z obcowania z naturą. Ustawienie pergoli z zadaszeniem nad ławkami zapewni ochronę przed ptasim guanem i uatrakcyjni miejsce wypoczynku.

Szacunkowy koszt: 175 400.00 zł

TBO/16/2020

Charakter / rodzaj projektu: społeczny

MŁODZI RATOWNICY

Zajęcia z doświadczonymi ratownikami medycznymi, pozwolą uczniom zdobyć wiedzę teoretyczną z zasad zachowania w sytuacjach kryzysowych oraz poznać reguły prowadzenia pierwszej pomocy.Szkolenie praktyczne, z wykorzystaniem 4 profesjonalnych zestawów fantomów, umożliwi realistyczny trening czynności reanimacyjnych. Wyposażenie fantomów w technologię łączności bezprzewodowej podnosi atrakcyjność zajęć dla uczniów, którzy na urządzeniach multimedialnych (telewizor, rzutnik) mogą śledzić postęp prowadzonej przez siebie reanimacji oraz trening innych kursantów (element współzawodnictwa).Zajęcia zaplanowane są w grupach 35 lub 45 osobowych, w podziale na klasy 0-III i IV-VIII.

Szacunkowy koszt: 89 000.00 zł

TBO/17/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. BGW 17/19, BGW 21/23 wraz z zagospodarowaniem terenu

Szacunkowy koszt: 480 000.00 zł

TBO/18/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Modernizacja ciągu pieszo – jezdnego i parkingu przy ul. Topolowej 4,6,8, Akacjowej 4,7,8, oraz terenu pomiędzy Zagajnikową i Akacjową 10

Szacunkowy koszt: 700 000.00 zł

TBO/19/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. Niskiej 33A, Niskiej 43 wraz z zagospodarowaniem terenu celem utworzenia miejsc postojowych

Szacunkowy koszt: 550 000.00 zł

TBO/20/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Tor rowerowy PUMPTRUCK

Przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży, aby w bezpieczny i zorganizowany sposób uprawiać sport, ruch na powietrzu, który przyczyni się do rozwoju wszystkich użytkowników.

Szacunkowy koszt: 215 000.00 zł

TBO/21/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Siłownia zewnętrzna BAŚNIOWA 2 - POŁĄCZONY Z PROJEKTEM TBO/9/2019 (nie podlega głosowaniu)

Wzrasta zainteresowanie mieszkańców aktywnym wypoczynkiem i takie miejsca mają wyjść naprzeciw ich potrzebom. Przewidziane jest miejsce zabaw dla dzieci, elementy siłowni plenerowej dla kobiet, szereg urządzeń dla młodzieży i mężczyzn, zatem cała rodzina będzie mogła się relaksować w jednym miejscu, pogłębiać więzi i rozwijać tężyznę fizyczną.

TBO/22/2020

Charakter / rodzaj projektu: społeczny

Aktywny senior i junior w Tomaszowie Mazowieckim

Przewidziane są zajęcia rekreacyjne, kulinarne, artystyczne oraz 2 wycieczki turystyczne. 3 wyjazdy do teatru dla mieszkańców osiedla. Miejscem realizacji zadań jest Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Maz. Projekt zakłada korzystanie z hali sportowej, boiska oraz sali na zajęcia artystyczne i kulinarne - jeden raz w tygodniu na każde z nich. Czas realizacji luty - listopad 2020.

Szacunkowy koszt: 65 000.00 zł

TBO/23/2020

Charakter / rodzaj projektu: społeczny

SZAFIROWY PARK

Rośliny wieloletnie, kwitnąc od marca do maja, tworzą „szafirowe dywany”. Doskonale sobie radzą w półcieniu i są mrozoodporne (do -30 st. C). Cebulice szybko się rozrastają. Od strony ul. Wrzosowej proponuje się wykonać częściowo nasadzenia wrzosów. W ten sposób nasz park ma okazję stać się pięknym, niepowtarzalnym miejscem w naszym mieście.

Szacunkowy koszt: 50 000.00 zł

TBO/24/2020

Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny

Budowa przystanku autobusowego św. Antoniego - Batalionów Chłopskich

Okoliczne blokowiska zamieszkują w znacznej mierze osoby starsze. Dźwiganie ciężkich toreb z zakupami, podróżnych walizek, powrót od lekarza, czy też zwykłe korzystanie z atrakcji miasta przewidzianych dla seniorów, stanowi problem i przyczynia się do ich izolacji. Jednak z przystanku korzystaliby wszyscy mieszkańcy okolicznych bloków, właściciele kilkudziesięciu garaży, przedszkolaki, odwiedzający Górkę Baśniową, ogródki działkowe, Arenę Lodową, strzelnicę, czy też zwykli amatorzy spacerów.Zgoda Komisji Ruchu Drogowego przy Staroście Tomaszowskim jest, niestety brakuje środków. Cała nadzieja w mieszkańcach i Urzędzie Miasta.

Szacunkowy koszt: 55 000.00 zł

TBO/25/2020

Charakter / rodzaj projektu: społeczny

PODSTAWÓWKI IDĄ DO KINA. Uczymy sztuki kompromisu i zaszczepiamy kulturę u najmłodszych! - WYCOFANY (nie podlega głosowaniu)

Dlatego wspólne, klasowe wyjście do kina, poprzedzone wcześniejszą dyskusją, uzgodnieniami – będzie przyczynkiem do budowy lepszych relacji między uczniami i walką z wykluczeniem społecznym.

TBO/26/2020

Charakter / rodzaj projektu: społeczny

SPRAWDZAMY, KTO NAS TRUJE. Badania 100 próbek popiołu z pieców

Mieszkańcy chcą, żeby Straż Miejska miała fundusze na badania próbek popiołu ze zgłaszanych najczęściej miejsc. Próbki popiołu z pieców mogą pobrać strażnicy miejscy, dlatego wnioskowana kwota jest przeznaczona dla tej jednostki na opłacenie 100 sztuk badań. Chcemy ratować nasze środowisko. Chcemy być zdrowi.

Szacunkowy koszt: 70 000.00 zł