Projekt: INFRASTRUKTURALNY
Numer ID: TBO/2/2023
Opis zadania: Osiedle "Niska", zwane tak przez mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego (ulica Niska to główna ulica osiedla), powstało w latach 60-tych XX wieku. To jedno z najstarszych tomaszowskich osiedli mieszkaniowych. Nazwy ulic osiedla: Akacjowa, Jałowcowa, Topolowa sugerują, że to osiedle zadrzewione, natomiast ulicy Zagajnikowej o istniejącym dawniej zagajniku. Charakter ostatniej z wymienionych ulic zaczął się zmieniać od początku lat 80, kiedy to niska zabudowa jednorodzinna sukcesywnie ustępowała miejsca budynkom pięciokondygnacyjnym. Zagajnik pozostał w formie szczątkowej, a na tym samym terenie osiedla doszło do maksymalnego zagęszczenia infrastruktury mieszkaniowej kosztem infrastruktury zielonej. Aktualnie osiedlowe tereny zielone to najczęściej trawniki oraz kilkudziesięcioletnie drzewa różnych gatunków, często sadzone przez samych mieszkańców. Inne tomaszowskie osiedla mają bezpośredni lub bliski dostęp do miejskich parków, bulwarów, przystani.
Projekt "Park różany" zakłada zagospodarowanie dziedzińca usytuowanego pomiędzy budynkami mieszkalnymi przy ulicy Zagajnikowej 5 i 7 oraz Akacjowej 6 i 8. Wskazana powyżej lokalizacja parku to jedyne miejsce, które nie jest bezpośrednio usytuowane przy ulicy. Tym samym to doskonały teren do utworzenia lokalnego parku tzw. kieszonkowego. Obecnie dziedziniec pełni funkcję wyłącznie komunikacyjną. W 2022 r. na terenie planowanego parku przeprowadzono remont ścieżek, uzyskując estetyczny wygląd i poprawiając bezpieczeństwo pieszych. Dodatkowo na styku ścieżek utworzono rondo, wewnątrz którego porasta trawa.
Skąd nazwa "Park różany"? Nowe nasadzenia będą stanowiły krzewy różaneczników (rododendrony i azalie) oraz róż. Ich różnorodność gatunkowa, kolorystyczna będzie ozdobą parku. Różaneczniki, jak wszystkie rośliny, potrzebują do życia m. in. światła słonecznego i wody. Ostatni składnik trzeba im dostarczyć poprzez zainstalowanie systemu nawadniającego. Standardowo, jak w każdym parku znajdą się tutaj drewniane ławki. W założeniu, w stanie nienaruszonym pozostaną istniejące wszystkie drzewa. Stare (istniejące) drzewa będą częściowo wykorzystane w projekcie, pień drzewa będzie opasany specjalną ławeczką, a korona drzewa będzie źródłem cienia. Wewnątrz ronda zaprojektowano pergolę, po której będą pięły się róże. A na kostce brukowej wokół ronda będą dwie drewniane ławki w kształcie półkola. Ze względów bezpieczeństwa oraz zapobieżenia dewastacji, zaplanowano montaż kilku ekologicznych (solarnych) latarni oraz kamer (monitoring miejski). Niezbędne jest rozmieszczenie wzdłuż alejek koszy na śmieci. Na terenie parku, przy istniejącej pompie wodnej, będą umiejscowione poidełka dla ptaków oraz czworonogów.
Aktualnymi mieszkańcami osiedla są głównie osoby w podeszłym wieku, ale coraz częściej młode rodziny z dziećmi. To oni będą głównymi beneficjentami projektu. Nie wyklucza się wykorzystania nowej roślinności w ramach lekcji biologii. Z czasem "Park różany" może stanowić atrakcję nie tylko dla mieszkańców lokalnego osiedla, ale całego miasta.
Na działce nr 279/1 znajdują się stare budynki (pomiędzy blokami ul. Akacjowej 6 oraz Akacjowej 8 i Zagajnikowej 7), pozostałości po dawnych śmietnikach. Ich stan prawny i przeznaczenie nie jest znane, a przy aktualnym wyglądzie i stanie technicznym nie będą wpisywały się w krajobraz parku. Działania w kwestii poprawy ich estetyki czy innego postępowania pozostają w gestii właściciela działki.
Zweryfikowany kosztorys zadania: 330 000,00 zł